Bc. Zuzana Drápelová
spoluzakladatelka lesního klubu Šiška; jednatelka spolku
Narodila se a žije v Brně a trochu v Krkonoších, kam ji táhnou hory a staří přátelé. Na fakultě tělesné kultury Up Olomouc vystudovala obor rekreologie – pedagogika volného času. Bývalá skautka, akvabela a členka dramatického souboru. Během studií působila jako instruktorka snowboardingu a lyžování, lektorka teambuidingových seminářů pro zaměstnance firem, průvodkyně trekových a cyklozájezdů v zahraničí. Spolupracovala s Agenturou Mládež v akci při tvorbě seminářů pro mentory dobrovolníků. Před nástupem na rodičovskou dovolenou vedla otevřený klub pro mládež na pracovišti Legato SVČ Lužánky. Krátce po narození syna Štěpána se začala zajímat o alternativní pedagogické přístupy a způsoby výchovy dětí. Během rodičovské dovolené absolvovala kurz cvičení pro děti a začala vést hudebně pohybový kurz pro rodiče s dětmi. Je iniciátorka projektu dětského lesního klubu Šiška, koordinátorka a současně i pedagožka. Má ráda dobrodružství, zábavu, přírodu ve všech podobách, hory a pohyb. Absolvovala kurz Respektovat a být respektován vedený manžely Kopřivovými.
„Chceš-li změnit něco u svého dítěte, zamysli se také, zda není něco, co můžeš změnit u sebe.“
Denisa Ondráčková
nepedagogický pracovník (pondělí, úterý, středa)
Mgr. Martina Vyziblová
nepedagogický pracovník (pondělí, pátek); lektorka adaptačního kroužku Šiškáček, jednatelka spolku
Kromě pravidelných dovolených v jižních Čechách, kde má polovinu svých kořenů, žije celý život v Brně. Má čtrnáctiletého syna. Na Masarykově univerzitě vystudovala obory pedagogika, sociální pedagogika a poradenství. Během studia působila jako dobrovolnice a následně strávila čtyři intenzivní roky v Muzeu romské kultury, kde vedla doučování romských dětí a podílela se na volnočasových aktivitách dětského muzejního klubu. Příležitostně se věnuje překladům a korekturám romských textů. Práce v tomto prostředí se pro ni stala srdeční záležitostí, zdrojem zkušeností i nevšedních zážitků. Absolvovala kurz Respektovat a být respektován vedený manžely Kopřivovými. Zúčastnila se i dalších kurzů, zaměřených například na diagnostiku školní zralosti, rozvoj čtenářských dovedností u předškolních dětí a muzikoterapii. Velkou inspirací pro ni byla setkání se dvěma moudrými ženami – Helle Heckman, zakladatelkou jedné z prvních lesních školek v Dánsku a Naomi Aldort, průkopnicí respektujícího přístupu k dětem. Jejich semináře navštívila v letech 2015 a 2017. Ráda chodí do lesa i do divadla, tančí a čte dlouho do noci.
„V přírodě nacházím rovnováhu mezi předvídatelným koloběhem a proměnlivostí okamžiku. S dětmi je to podobné. Práce s nimi je pro mě harmonické balancování mezi zkušeností a zvědavostí, poučeným očekáváním a překvapením.“
MVDr. Jaroslava Pokorná, PhD.
pedagog (středa, čtvrtek, pátek), koordinátorka a jednatelka spolku, lektorka adaptačního kroužku Šiškáček, ředitelka LMŠ
S Šiškou spolupracuje od jejího založení. Vystudovala VFU v Brně a po narození syna se začala zajímat o alternativní formy vzdělávání dětí. Život ji zavál do lesních školek, s jejichž principy souzní a svou vášeň pro bytí v přírodě se snaží předávat dál. Absolvovala studium Předškolní a mimoškolní pedagogiky, kurz Pedagog volného času, kurzy ALMŠ Přírodní pedagogika, kurz manželů Kopřivových Respektovat a být respektován, kurz první pomoci pro pracovníky lesních školek, kurz Agrese je OK.
Máma dvou dětí, které vyrostly v Šišce:)
Vojta Hanzelka
nepedagogický pracovník (čtvrtek)
Od pěti let jsme jezdívali každé prázdniny do slovenských hor, později i na čundry a přechody hor. Bytí v lese je mým nejoblíbenějším způsobem, jak trávím volný čas. Studoval jsem pět let na učitele zeměpisu a tělocviku, ale školu jsem nedokončil kvůli limitu v plavání. Odjel jsem na osm měsíců do Walesu, kde jsem se zamiloval do moře, hor, ovcí a žlutých keřů hlodáše. Tři roky jsem působil jako dobrovolník v Kontaktu bez bariér, kde jsem pak tři roky pracoval jako instruktor plavání tělesně postižených. Podílel jsem se na letním táboře v krajanské vesnici Čechohrad na Ukrajině. Vystudoval jsem sociální pedagogiku. Oženil jsem se a narodily se nám tři děti. Rok jsem s nimi byl na rodičovské dovolené v Neapoli, kde jsme si začali vážit každého kousku trávy. Protože jsme chtěli, aby děti prožily předškolní období co nejlépe, přihlásili jsme je postupně všechny do Šišky. Pracuji v jednom nejstarším českém obchodě s vybavením do hor i lesa. Rád jezdím na kole, koloběžce, běhám po lesích, řádím s dětmi, sekám dřevo, pozoruji hvězdy, obdivuji krásnou architekturu, Josefa Šímu a k tomu poslouchám skupinu Radiohead a Už jsme doma.
Veronika Koválovská
pedagog (pondělí, úterý)
Spolupracovali s námi
Matěj „Liška“
Matěj alias Liška je dětem průvodcem od úterý do čtvrtka. Jeho velkou zálibou jsou různé hry a hrátky, které nejen že připravuje pro naše osadníky, ale sám je také rád hraje. Proto vymýšlí vždy něco nového a neotřelého. Dětem je parťákem především při dravých aktivitách a pranicích. Rád s nimi vyrábí prolézačky věci ze dřeva a učí je jak používat správně nástroje. Zvládne, ale dětem krásně vyprávět příběhy, číst a zklidnit je , když to potřebují. Umí zahrát na flétnu a postavit lanovou překážku. Matěj má rád pohyb a každý den, ať je vedro nebo mráz, jezdí do a ze školky na bicyklu.
Ing. Karolína Vaittinen
Pochází z Vysočiny, kam se ráda a často vrací. Zde strávila uprostřed malého hospodářství a obklopena lesem polovinu svého života. Do Brna ji přivedlo studium krajinného inženýrství na Mendelově univerzitě, které proložila pobytem ve Finsku a Anglii. Poté však skončila v Praze, kde začala pracovat na Ministerstvu zemědělství v oblasti zahraničních veletrhů a propagace, ale zklamaná státní správou odchází po téměř 3 letech do PR agentury. Zde vydržela až do nástupu na MD. Největším mezníkem v životě a impulsem k odchodu z velkoměsta zpět do Brna bylo narození dvou dcer. Kromě svého manžela a dětí miluje hory ve všech podobách, ať už lyžmo, pěšmo či kolmo, cestování, kulturu všeobecně, posezení s přátely, saunování u finských jezer a dobré jídlo. S opětovným příchodem do Brna našla i další novou lásku – jógu.
Jakub Petroš
Rodinnou tradicí u nás byly vždy výlety do přírody – jejich duší byla má babička, dodnes výborná a zdatná milovnice přírody a turistka. Pod jejím vlivem jsem od dvou let každý víkend vyrážel s celou širokou rodinou na výlety kolem mého rodného Znojma, především do NP Podyjí. Brzo jsem dorostl i na výlety do hor, k řekám; trávili jsme krásné i deštivé dny pod stanem, v noci se třásli zimou pod širákem… Během školní docházky jsem se pak přidal s kamarády do skautu a i nadále jsem většinu času trávil mimo domov.
Tak jsem si vypěstoval vášeň na celý život, nikde mi není tak dobře jako v lese, u vody nebo na horách – a pokud možno s někým blízkým. Proto vedu i své děti k co nejčastějšímu pobytu v přírodě a když u toho mohu něco ze svého nadšení a toho co znám o světě předat i jejich kamarádům, tím lépe. Děti na spoustu věcí přijdou samy, ale v mnohém potřebují i poradit a pomoci, nejlépe od někoho, kdo je bude respektovat jako myslící bytosti s jedinečnou osobností – to je můj názor, kterým se snažím řídit i při práci v Šišce.
MgA. Lucie Kořínková – spoluzakladatelka klubu
Vystudovala Hudební management na HF JAMU. Kromě pobytů v zahraničí a jazykových studií absolvovala kurzy pořádané Informačním centrem neziskových organizací, Seminář řízení neziskových organizací a několik stáží v neziskových organizacích. Její pracovní zkušenosti sahají od práce v hudební oblasti (např. manažerka festivalu Expozice nové hudby, management hudebních souborů, fundraising a projektový management pro renomované hudební festivaly), přes pozici vedoucí PR Muzea romské kultury či scénaristku a produkční projektu „Netradiční místa pro netradiční setkání“ Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy. V současné době pracuje v Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás při Masarykově univerzitě a pro lesní klub Šiška. Má syna Matěje.
Mgr. Eva Dittingerová
Vystudovala estetiku na MU v Brně a absolvovala dvouletý kurz Kreativní pedagogika – pedagogická kondice na DAMU. Pracovala jako pedagog volného času v SVČ Lužánky; s dětmi od 2 let až po dospělé. Vedla dětský i studentský divadelní soubor, výtvarně-dramatické kroužek, výtvarné i divadelní příměstské tábory. Učí dramatickou výchovu budoucí učitele estetické výchovy na FF MU. Zasedá v porotě krajské přehlídky dětské recitace. Má za sebou několik mezinárodních projektů jako lektor i projektový manažer. Jejími koníčky jsou umění, příroda a ruční práce.
Mgr. Petra Dadáková
Žije v Brně. Největší školou života jsou pro ni její 3 synové. Vzhledem k tomu, že toto vzdělávání ještě není ukončené, má před sebou jistě ještě hodně zkoušek. Svoje děti vnímá jako velké požehnání a příležitost k osobnímu růstu. Ukončené vzdělání má na Farmaceutické fakultě v Brně a v Hradci Králové dokončila doktorské studium na Katedře farmaceutické botaniky a ekologie FaF. Snad od kolébky má v sobě zakořeněný blízký vztah k přírodě a vnitřně plesá, když vidí krásu veškerého stvoření okolo nás. Již více než 6 let se podílí na organizaci dětských letních stanových táborů a poslední rok je jednou z vedoucích dětského klubu pro rodiče s dětmi ve věku 1-6 let s prvky Montessori pedagogiky, který je zaměřený na přímou zkušenost a prožitek dětí. Velmi ji baví jakékoli výtvarné tvoření s dětmi a sama má dvě velké vášně, vedle vysokohorské turistiky i šití a tvoření z textilních materiálů.
Thomas Chaneaux
dobrovolník z Francie